Program za Ubuntu

Za tiste, kateri uporabljajo FreePascal oz. Lazarus
odisej

Program za Ubuntu

Odgovor Napisal/-a odisej » 26.08.2010 07:30:54

Če sem prav sledil je na tem forumu nekdo, ki dela z Lazarusom in piše za Linux. Mene sedaj zanima, ali se z Lazarusom da napisat program za Ubuntu? Če se da, mogoče kakšne smernice, kako se zadeve lotim v štartu. Sem čisto zelen.
Če uspem zaštartat s vašo pomočjo, pa bi sledilo. Napisat par svojih kontrol, ki so nič drugega kot navadne kontrole na panelu (to menda ne bi smela biti težava). Potem tcp/ip komunikacijo (ali obstaja indy v Lazarusu). Pa še parsanje xml-ja (kaj uporabiti tukaj).

Uporabniški avatar
Runner

Re: Program za Ubuntu

Odgovor Napisal/-a Runner » 26.08.2010 07:57:08

Fortuna je verjetno delal največ v Lazarusu. Sam pa ravnokar delam v Lazarusu na nečem podobnem kot boš tudi ti. Ok da odgovorim na tvoja vprašanja.

1. Da brez problema bo zadeva delala v Ubuntuju.

Pa malo pojasnila. Lazarus je v bistvu IDE + LCL (kot Delphi VCL) ki spodaj uporablja FPC (Free pascal compiler). LCL je cross platform, ker uporablja različne grafične knjižnice na različnih platformah (seveda transparentno uporabniku):

- GTK, GTK2, ali QT na Linuxu
- Win32 in Win64 ima pač GDI (kot Delphi)
- Cocoa če se ne motim na Mac-u

Potem pride pa še FPC ki pa zna narediti build za široko paleto procesorjev in operacijksih sistemov. Listo imaš na Lazarus strani.

2. XML parser je že vključen v samo inštalacijo. Če boš hotel vedeti kaj več vprašaj, je pa nekaj takega kot TXMLDocument v delphi-ju
3. Indy se prevede v Lazarusu in tudi deluje, ampak sem odkril da je grozljivo počasen na Linuxu. Zato sem uporabil Synapse ki pa dela kot urica.
4. Pisanje kontrol ne bi smelo biti noben problem. Sistem je na las podoben temu v Delphi-ju.

Na splošno je nivo podobnosti zelo zelo velik. Naprimer Lazarus je zelo kompatibilen Delphi-ju 2006 glede na sintakso pascal jezika. Sam sem takoj padel noter in se počutil precej doma. Zajebancije pridejo kasneje seveda ko se je treba igračkati na Linuxu in tuhtati razne obskurne stvari. Ampak če bo šlo za preprosto GUI aplikacijo z TCP / IP komunikacijo ter XML parsanjem ne boš imel nobenih težav.

odisej

Odgovor Napisal/-a odisej » 26.08.2010 08:23:20

Še eno začetniško vprašanje. Ubuntu imam na računalniku. Kaj od Lazarusa je treba prenest? Tm je cel kup enih fajlov. Lazarus Linux i386 RPM?

Uporabniški avatar
Runner

Odgovor Napisal/-a Runner » 26.08.2010 08:29:38

Ne, Ubuntu je Debian based in ne podpira RPM-jev. Obstaja sicer "Alien" ki konvertira RPM v DEB package ampak se ne igraj s tem. Potegni dol DEB package in inštaliraj. Za x86 mislim da je ta pravi:

http://sourceforge.net/projects/lazarus ... r/download

Notri bi moral biti tako IDE kot tudi FPC. Potem pa samo: dpkg -i "ime_paketa.deb" Ostalo naredi installer. Aha pa potem pazi da boš inštaliral tudi debugger, ker na linuxu ta ne pride zdaven. Mislim da bo tole dovolj: apt-get install gdb

To inštalira gnome debugger.

odisej

Odgovor Napisal/-a odisej » 26.08.2010 08:39:12

Kaj pa tale pot, da ne razvijam takoj v začetku v Ubuntuju, ker nisem čisto nič domač z Linuxom (še to ne vem, kaj je namesto exe). Inštaliram Lazarus za Win, pretvorim Delphi projekt v Lazarus (kot berem) in ga spedenam, da ga bo Lazarus prevedel. Potem pa recimo vse skupaj prestavim v Ubuntu.

Uporabniški avatar
Runner

Odgovor Napisal/-a Runner » 26.08.2010 08:41:10

Tole je čisto ok ja. Moraš pa seveda paziti da boš uporabljal Cross Platform pristope. Potem samo kodo preneseš na Linux in narediš Compile.

Na Windows ne moreš prevesti za Linux (vsaj jaz ne znam :) ) ker linker nima vseh zadev ki jih rabi.

P.S
Namesto exe imaš ravno tako executables, samo da pač nimajo nobene končnice ponavadi (ni pa nujno). Tam je finta da je lahko vsak file executable, samo dodaš mu executable flag preko "chmod".

Fortuna

Odgovor Napisal/-a Fortuna » 26.08.2010 10:31:18

Lazarus je zelo primeren.
Praktično nima več omejitev in še hkrati hitro širi v vse smeri.

Vendar je načeloma vseeno v kateri pladformi programiraš.

Če mi program nagaja v windowsih potem programiram v windowsih.
Načeloma pa vse delam v Linuxu, kjer je moja produktivnost programiranja nekajkrat večja kot na windowsih.

Inštaliraj si Lazarus na vse pladforme, ki jih želiš uporabljati.

Potem pa source prevedeš pod vsemi pladformah in to je to.

Jaz ima skupen disk za vse pladforme.
Torej en source za Linux in Windows(oz vse pladforme).

Koda: Izberi vse

[
{$IFDEF WIN32}
// posebnost windows -a
{$ENDIF}
{$IFDEF LINUX}
//posebnost linux -sa
 {$ENDIF}  
/code]

Potem tcp/ip komunikacijo (ali obstaja indy v Lazarusu).

Seveda obstaja. 
Težko boš našel problem, ki ga v Lazarusu ne moreš sprogramirati.
 Najlepše pri tem je to,  da potem dela na vseh pladformah.

Večina dephi  code, dela brez velike predelave tudi v Lazarusu.

Prav tako obstaja v lazarusu  ogromno programske opreme, ki  iz delphy projekte in programe
avtomatično prenese v Lazarus.

Lazarus je z ukinitvijo Kylix-a doživel pravi razcvet.

Svet že leta  seli delphy programe na Lazarus.

Na tem formu se obnašamo, kot noji, ki držijo glavo v zemljo.

Na tem forumu je vsak hitro popluvan, če preveč  omenja lazarus oz. linux.
Zato tisti, ki delajo z lazarusom na tem forumu niso zgovorni.

Že pred leti sem prosil, da bi forum Kylix, 
ki je mrtev spremenili v  Lazarus.

lp
Zadnjič spremenil Fortuna, dne 29.08.2010 17:49:55, skupaj popravljeno 1 krat.

riko

Odgovor Napisal/-a riko » 27.08.2010 21:44:54

Ajde Admin odpri forum za Lazarusa, razen če nimaš od Maranda kaj podmazano, bom jst mal Marčiča poprašal. 8-)

Fortuna

Odgovor Napisal/-a Fortuna » 02.09.2010 09:15:08

riko napisal/-a:Ajde Admin odpri forum za Lazarusa)
Hvala Riko.
Vendar. bo še veliko vode preteklo.

Se ponovo oglasim s svoje željo, čez kako leto.
Potrplenje je mati modrosti.
Lp

odisej

Odgovor Napisal/-a odisej » 02.09.2010 14:49:03

No evo, nekaj je zalaufalo na Ubuntuju. Všeč mi je sistem, ko cel Lazarus zinštalira sam. Potem pa sem na Winsih preveden projekt dal na Ubuntu. Najprej problemi z Windows unitom, pa raznimi TMsg, še prej menjava XMLDoc v Dom in potem sem bil nekako ready. Potem pa kreiranje mojega threada in kreš...ali mogoče Ubuintu ne podpira threadov. Ko sem thread menjal za navaden TObject (seveda potem aplikacija za nekaj časa postane neodziva), mi je stvar zalaufala. Povezal sem se na server, se prijavil, dobil seznam podjetij in menije. Po eni strani sem navdušen, po drugi spet skeptičen. Glede na vse raziskave trga okoli operacijskih sistemov, vprašanje, če se splača vložiti še kaj več truda. Sem pa dobil potrditev, da gre.

Odgovori