mešanje zvoka

Vse o večpredstavnosti (zvok, video, DirectShow in podobno).
Odgovori
Cugo

mešanje zvoka

Odgovor Napisal/-a Cugo » 29.03.2011 13:27:46

Čisto teoretično vprašanje, ki nima dosti veze z delphijem, marveč bolj z matematiko. :)

Sestavljam predvajalec midi datotek.
Vsaka datoteka ima lahko 16 kanalov in vsak kanal ima lahko 10 glasov. (vsaj tolko sem jih jaz pripravljen predvajati naenkrat)
Kanali so normalno za izbiranje instrumentov, kar jaz ignoriram ker poenostavljam vse na generiranje frekvenc.
Torej lahko istočasno predvajam 160 različnih frekvenc.

Predvajanje vsakega glasa posebej deluje dobro.

Problem pa nastane ko jih moram predvajati več istočasno.
Valovanja se seštevajo, torej če hočem združit 2 signala jih med seboj seštejem.
Kar deluje lepo če sta signala dovolj tiha, da sešteta vrednost nikoli ne preseže zgornje ali spodnje meje.
Primer:
Max signal = 1
Min signal = -1
to potem pomnožim z 127 in dobim vrednosti od -127 do +127 ki jih podam zvočni kartici.

Če združujem 2 signala ki sta taka da je max 0.5 in min -0.5 se bosta lepo seštela, če pa sta večja lahko dobim števila večja od 1 oz manjša od -1.
Če tak signal samo režem na 1 in -1 dobim nekaj podobnega tistemu, ki pride ven iz kitarskega ojačevalca nastavljenega na overdrive :D
Vsekakor ne kar bi želel.
Če imam več kot 2 signala se ta meja dovoljene max in min vrednosti še bolj zniža.

Seveda ne pride v poštev da bi max in min vrednost vseh signalov delil z 160 saj bi v takem primeru bili komaj zaznavni.

Moje vprašanje je sedaj verjetno že očitno:
Kako lahko združim 2 zvočna signala v enega in pri tem poskrbim da ostaneta v določenih mejah?
Zvočne kartice to delajo, programi za urejanje zvoka to delajo, ne uspem pa najti matematične osnove za tem postopkom.

Signali imajo vsi isto max zgornjo in spodnjo mejo in enak sample rate.

Hvala

Silver_War

Re: mešanje zvoka

Odgovor Napisal/-a Silver_War » 30.03.2011 23:28:34

Sam se še nisem s tem ukvarjal vendar pa mislim, da ti bo naslednja v pomoč. http://www.vttoth.com/digimix.htm

Cugo

Re: mešanje zvoka

Odgovor Napisal/-a Cugo » 31.03.2011 14:09:41

Uau, izgleda da je ravno to kar rabim.

Kot zanimivost sem v google vpisal "mixing digital audio" in videl da je 1 zadetek.
In sedaj se počutim neumno, ker v vsem tem času nisem pomislil da bi iskal s ključno besedo digital.
Hvala

Odgovori