Where have all the flowers gone

Debate o vsem, kar vam pade na misel.
Uporabniški avatar
Lee_Nover

Odgovor Napisal/-a Lee_Nover » 28.04.2010 15:23:48

Forum pocasi ugasa, ker je Delphi za veliko vecino aplikacij slabsa resitev in je tud manj 'delfijasev'. No ja, pa tud nekateri zacetniki so se odlocil to za vedno ostat :)
Sem pa nekje med gabrom in aovnom :) Me se vedno veseli pisat (zelo) hitre stvari v Delphi-ju npr. obdelava full HD videa in podobno, ampak vedno vec delam z .Net.
Od VS 2008 dalje je tudi IDE neprimerno boljsi od Delphijevega, kar vse pa platforma omogoca je pa totalno neprimerljivo. Nimam najmanjse slabe vesti in pravzaprav uzivam v vse vecji uporabi VS.
Ce ne drugega bo pa dober za kaksne 'mission critical' stvari spisat kot dll :)
.. my 2 c ..
- I hate noobs -

TonyCaker

Odgovor Napisal/-a TonyCaker » 29.04.2010 08:36:39

Na moje razmišljanje in kalkulacije o zamenjavi Delphija vpliva tole:

ZA Delphi:
- obseg vzdrževane kode: poleg programa za podporo poslovanju v Delphiju vzdržujem še kakih 20 projektov z različnih področij, vsega skupaj takole čez prst kakih 500.000 vrstic. Predelava le-te pride v poštev samo v primeru atomske vojne. Torej Delphi ostane iz političnih razlogov.
- zmogljivost, hitrost: tu nisem imel nikoli nobenih problemov ali omejitev.
- tehnologijo imamo v mezincu, tako da spremembe in dopolnitve delamo hitro in še kar kvalitetno (ni veliko reklamacij). Delphi je "udoben".
- multiplatformnost: poslovne aplikacije mikro in mini podjetij, za katere programira moja forma (in verjetno še kakšna), tečejo v Win okolju. Preostalih nekaj procentov Linux in Mac-ov me zato sploh ne zanima. Tudi tu ne vidim kakšne potrebe po zamenjavi Delphi-ja.

PROTI:
- pomisleki o prihodnosti: glede na to, da še vedno pretežno uporabljamo D7 iz leta 2002 (če se prav spomnim), pa tudi naše stranke imajo ponekod še prav tako stare računalnike, se ne sekiram prav preveč. Glede na to, da imamo sedaj D2010 sem skoraj prepričan, da bo Delphi tehnologija služila še vsaj to desetletje. 64bitne aplikacije za glavno knjigo pa tudi ne bodo nikoli neka konkurenčna prednost.
- selitev programov v internet: moja računovodkinja "cloud" aplikacijo (ne bi zdaj o imenih) po enem letu zamenjala s "stone" tehnologijo. Spletne tehnologije še nekaj časa ne bodo dosegle "udobja" Win aplikacij (več odprtih oken s sinhroniziranimi podatki, DevExpress gridi, ....). Ker strank ne zanima tehnologija, pač pa samo udobje in produktivnost dela s programom, se torej glede "selitve v oblake" ne sekiram kaj preveč.

Če na hitro povzamem: zaenkrat je za ponudnike "neresnih" poslovnih aplikacij Delphi popolnoma primeren in bo tako še nekaj časa ostal. Je pa res, da bomo za nove projekte, ki ne bodo čisto računovodski, pogledali tudi malo naokoli.

Torej čisto brez slabe vesti uporabljam Delphi, ker so omejitve že dolgo v sposobnosti prepoznavanja, razumevanja in konceptih reševanja problemov, ne pa programerskega znanja. Je pa res, da je Delphi programerjev vse manj.
A s ti tut not padu ?

Uporabniški avatar
Lipe
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a Lipe » 29.04.2010 11:23:07

Delphi je bil v teh krajih dolgo časa zelo popularno orodje. To pomeni, da se okoli valja en milijon aplikacij, ki jih bo treba še desetletja vzdrževati. V zvezi s tem me izredno veseli, da vi ljudje množično bežite v .net (karkoli že to je). Manj Delphi programerjev je enako večja urna postavka zame. Tako da vas navdušeno spodbujam.
Nič ni nič, pa tudi nekaj ni bogve kaj.

matej

Odgovor Napisal/-a matej » 29.04.2010 14:05:46

No, tudi jaz sem eden tistih, ki Lipetu in podobnim prepuščamo delo oz. vzdrževanje Delphi aplikacij. Poudarek je seveda na vzdrževanje, ker se novega razvoja v Delphiju po moje zelo zelo malo počne. IN tu je po moje tudi najti vzrok, zakaj ni mladih programerjev - ali pa so (tako kot lee pravi) se odločili ostati začetniki ki rešujejo vedno eno in iste probleme. Znova in znova. In o njih je težko kaj novega povedat ali debatirat.

No ker nas je tukaj kar nekaj takšnih ki smo aktivno delali v Delphiju in sedaj več ne... je gotovo vzrok za mrtvilo na forumu tudi v tem da je nekaj delphijašev odšlo. In poleg teh, ki smo se oglasili na ta post, jih poznam še kar nekaj.

Delphi zaradi ogromnih količin aplikacij ki jih je potrebno vzdrževati še ne bo umrl (nenazadnje tudi Cobol še ni čisto umrl in poznam firmo iz Mb ki z nekaj razvijalci še vedno pridno razvija v Cobol-u). Vendar pa po mojem mnenju počasi (iz)umira in to ne glede na to da je še vedno najbolj "produktivno" okolje za win32 aplikacije. Ker ni vložkov v razvoj, tudi ni priliva kvalitetnih kadrov. Poznam tudi kar nekaj primerov firm, ki so nove verzije aplikacij (zaradi negotove prihodnosti delphija predvsem pa zaradi pomanjkanja kvalitetnih kadrov) iz delphi okolja preselili v .NET. Tako da verjamem da se bo količina aplikacij ki jih bo potrebno vzdrževati s časom tudi zmanjševala - seveda pa bo preteklo še veliko vode preden bo zmanjkalo dela za Lipeta in ostale "delphijaše". Tudi zaradi takšnih kot sem jaz, ki smo "s trebuhom za kruhom" presedlali v druga okolja.

Fortuna

Odgovor Napisal/-a Fortuna » 30.04.2010 05:31:29

Lazarus podpira Linux,Mac OS, Win in sicer 32 in 64 platforme, pa tud win ce.
Lazars je precej kompatibilen oz. podoben Delphi.
Razvoj tega orodja po ukinitvi Kylix -a je vedno bolj živahen.
Na forumu se ne pojavljam, ker mi Lazarus pokriva vse potrebe, ki jih potrebujem pri svojem programiranju in že dalj časa nimam več kakšnih posebnih težav pri programiranju.
Jaz enakoveredno uporabljam Linux in Win Lazarus.
Če bo appl dal na trg dal kak zanimiv hardware, bom čez noč pripravil tudi Mac verzijo svojega programa.
Lp
Zadnjič spremenil Fortuna, dne 30.04.2010 05:36:18, skupaj popravljeno 1 krat.

G16

Odgovor Napisal/-a G16 » 30.04.2010 16:48:39

No pa bom na to temo še jaz nekaj na kratko povedal.
Naj povem, da sem na tem forumu začel praktično iz nule. Ko sem se vpisal na ta forum nisem imel nič znanja s področja pisanja kode. Spomnim se, ko sem najprej "zatežil", kako napisati program, da bo ob pravilnem geslu nekaj naredli. No potem se je počasi začelo. Večino informacij sem dobil prav na tem forumu. Bil sem dovolj vztrajen in zagnan, da sem dobil odgovore na zastavljena vprašanja in se na tak način vsak dan naučil kaj novega. Znanje programiranja je počasi naraščalo, tako, da sem čez čas začel pisati lastne procedure in funkcije. Za vsak problem, za katerega me je zanimala rešitev, sem najprej za odgovor povprašal na forumu, potem pa na podlagi odgovorov naredil nov program, ki je ta probem rešil. Tako, da mi mape v mojih dokumentih, v katerh imam shranjeno večino Delphi projektov zasedajo skoraj pol diska. Tako, da bi se ob tej priložnosti zahvalil vsem tistim, ki ste mi kadarkoli pomagali in odgovarjali na moja vprašanja na forumu. Od vas sem se namreč naučil programirati.

In kakšno je stanje trenutno pri meni. Opažam, da čedalje manj programiram. Nekako nimam več motivacije. Mislim, da sem dosegel neko stopnjo, ki se bi jo sicer še dalo nadgraditi, vendar nekako ni volje (mogoče časa). Bolj me je začela zanimati elektronika in kar se tiče programiranja- programiranje mikrokontrolerjev. Delphi je nekako zašel na stranski tir, čeprav vsako toliko časa napišem par vrstic kode, na projektu, ki ga še nisem dokončal.

Nekdo je omenil, da začetnikov ni, ker Delphi ni zastonj. Naj povem, da namreč jaz nisem uporabljal licenčiane verzije programa, ampak sem Delphi še zmeraj vzljubil. Že nekajkrat sem hotel presedlati na kakšen drug programski jezik in se ga naučiti, ampak Delphi je bil tako domač in tako še zmeraj ostajam na Delphiju, čeprav so mi nekateri govorili, da naj začnem raje z C++.

Hvala vsem, ki ste si vzeli čas zame, takrat še začetniku, in mi svetovali.
Ta forum mi je namreč odprl vrata v svet programiranja.
Napisal G16 (nekdanji G11,G14,G15°) Uporabljam: Delphi7 Ent.
http://delphi4u.awardspace.com/
Čas teče naprej...

Fortuna

Odgovor Napisal/-a Fortuna » 30.04.2010 17:39:08

Delphi zaradi ogromnih količin aplikacij ki jih je potrebno vzdrževati še ne bo umrl (nenazadnje tudi Cobol še ni čisto umrl
Jaz sem na svoji kož zelo dobro občutil Kylix.
Vrgel sem stran nekaj let dela.

Zgornja trditev drži dokler se bodo prodajali računulniki ki bodo podpirali okolje v katerem se izvajajo delphi programi.

Pri kylix u se se je zgodilo to da so programi laufali samo na starih linux -ih.

Novi računalniki pa niso imeli več driverjev za stare linux -e.

Pa se kar čez noč zgodilo da se ni dalo več kupiti novega računalnika na katerem bi lahko poganjal svoj program.

Z veliko gotovostjo trdim da 5 let nebo težav.

Kaj bo pa čez 10 let??????.
Po moje še neboš za v penzijo.
lp

nenazadnje tudi Cobol še ni čisto umrl in poznam firmo iz Mb
Cobol pa lepo laufa na vseh operacijskih sistemih na velih in malih računalnikih, In je še kako živ.
Ne moreš ga primerjati z Delphijem.

MP002

Odgovor Napisal/-a MP002 » 01.05.2010 04:07:48

Jst še vedno programiram v Delphiju. 6!
Ampak je že leto kar na svojem računalniku nimam Windowsov (ne vem zakaj sem toliko zavlačeval).
No, imam jih na virtualni mašini, kjer je tud Delphi nameščen. Windows XP SP1 povsem zadošča. (In aplikacije v Wine-u celo delajo, če prou hočeš.)
Ampak programiranje v Delphiju je postalo dolgočasno in predvsem stvari se spreminjajo na način kjer se bojim, da Delphi ni več dolgoročno primeren.

Po pravici povedano ne vem več v čem bi programiral. Nič od tega kar je na voljo mi ni preveč všeč (tud Lazarus ne, Fortuna). Ampak nekako od zunaj se vedno znova vsiljuje (v obliki ponudb in priložnosti) spletna tehnologija. Tu mi je všeč da ni problemov z inštalacijami, protivirusnimi ali virusi, ipd.
Po drugi strani html in javascript zgledata kot neslana šala, sploh ker večino časa porabiš za izgled in ne potrebno funkcionalnost (ki nikakor da bi dosegla desktop aplikacijo).
Spet, tu je miljon možnosti in frameworkov, ampak - spet - nobeden mi ni preveč všeč. Eni so sicer prav simpatični, ampak preveč obremenjujejo klienta ali pa server ali pa celo obojno. Razmišljam, če bi bilo morda bolje napisati svojega. Tazga simpl, ki dela točno tako kot rabim za točno tak tip aplikacij oz. vsebine kot rabim.

Z zanimanjem berem vaše poste in gledam, če bo kdo dal kako idejo kam in kako. Zdi se mi, da so Delphiju šteti dnevi. In prvič se mi zdi, da tudi Windowsom.
Morda kako poslovilno pivo... vsaj za Delphi...

mig640

Odgovor Napisal/-a mig640 » 04.05.2010 13:06:08

Če upoštevam da sem vzdrževal in pisal aplikacije v Cobolu, Clipperju,FoxPro-ju, Paradox-u,Delphi-ju je časovna konstanta odveč.Ko obvladaš osnove dialekta gre vse do neke mere gladko.Sam sicer pišem aplikacije v Delphiju, ampak bo treba pogledat za MS žal.Ne glede na vse sem najmanj časa porabil za učenje Delphija in prepričan sem da bo za Win32 aplikacije še kar nekaj časa pravo RAD orodje.Z mladimi pa je tako zakaj investirati svoj čas za nekaj kar bo aktualno ali pa tudi ne.

Silver_War

Odgovor Napisal/-a Silver_War » 04.05.2010 16:32:55

Z mladimi pa je tako zakaj investirati svoj čas za nekaj kar bo aktualno ali pa tudi ne.
Zato ker če nebo mladih, nebojo imeli tudi v embarcader-u kaj preveč volje, da bi sploh nadaljevali z razvojem Delphi-ja. Od nas je odvisno ali se bosta razvoj in uporaba Delphi-ja še nadaljevala ali ne.

Odgovori