Where have all the flowers gone

Debate o vsem, kar vam pade na misel.
Fortuna

OdgovorNapisal/-a Fortuna » 05.05.2010 07:39:21

Od nas je odvisno ali se bosta razvoj in uporaba Delphi-ja

Na dolgi rok so vsi koncepti, ki ne vključujejo vseh opreracijskih sistememov zelo kratkotrajni.
Silver_War, ti si pa še premlad da bi vrgel naslednjih 10 let če okno in potem začel iz nule,

Še pri programskih orodjih, ki jim v tem trenutku kaže zelo dobro je rizik napovedati kaj se bo zgodilo
žez 5 let. Tudi jaz sem se tolažil da da bo s kylik glede na število uporabnikov vedno našla rešitev.
Pa je prišel nova grafika G2, ki je kylix ni več podpiral. Pa kar žez noč tudi izvedbena oblika ni več delala.
Programerski zalogaj , da bi programerji prostovolci naredlili sami grafiko pa tako velik, da je bilo
lažje zamenjati orodje.
Silver_War, koža je tvoja, dobro premisli kaj boš storil, od te odločitve je odvisno ali će 10 let v programerski špici
ali pa na programerskem odpadu.
lp.

Uporabniški avatar
Lipe
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Lipe » 05.05.2010 13:08:45

Kakor vidim, vsi tisti, ki ste tule zapustili Delphi, ste prestopili na .net. To je ne samo drugo razvojno okolje, pač pa druga platforma. Za win32 obstaja vsaj še eno vrhunsko razvojno oklje, Visual C++ (del Visual Studio). Pa nihče ne javlja, da je presedlal na C++. Kaj je tako narobe z win32?
Nič ni nič, pa tudi nekaj ni bogve kaj.

Uporabniški avatar
krho

OdgovorNapisal/-a krho » 05.05.2010 13:44:21

Lipe ravno to, da je Win32 only :)
pri .net imaš potem na voljo Mono platformo, katera potem teče tudi na Linuxu in Macu, ter še kje drugje :)
Uredite zbirko filmov, tv serij in iger - http://xcollect.sf.net
Zamenjate leglo virusov s preprostim in naprednim odjemalcem elektronske pošte. - http://www.simail.si

Fortuna

OdgovorNapisal/-a Fortuna » 06.05.2010 09:22:16

Samo razmišljam na glas.
Absolutne sigurnosti ni.
Razvoj programskih orodij, ki morajo podprati vse operacijske sisteme, in se razvijati
v vse smeri hkrati je po moje postal prekomliciran in predrag za tudi za ogromne firme.
Koncepti ki se razvijajo v pricipu razvoja in organizacije linux so v ogromni prednosti.
Ker zmorejo poglobljen razvoj v vse smeri.
Hkrati pa so odprti za vse nove ideje.
Glavne veje so vzdrževane in imajo močno podporo na formih za odpravljenje težav.
Prijavljne napake v programskem orodju običajno odpravijo v kakem tednu.

Slabost teh sistemov je precej: npr:
Zaradi tako intenzivnega razvoja v vse smeri je napak v orodju veliko.
Statične stabilne verzije programskega orodja praktično ni.
Imaš vedo novo verzijo ki odpravlja stare napake in odpira nove.

Taka organizacija združuje par ključnih funkciji in je spozorana od velikih firm.
- izbira katere ideje in komponte so pod okriljem programskega paketa
- Za vse kar je pod okriljem krovne ogranizacije je organizirana služba, ki odpravlja napake.
(ta služba je zelo plačana. Zato je za vstop v to službo velika gužva. V to službo se nabirajo možgani iz celega sveta. Še prej se
pa morajo pri reševanju problemov, ki jih imajo programerji extremno dokazati.
- bol rizično pa je, če uporabiš funkcije, za katere krovna organizacija ni dala potrditve.
-to so stranke veje, ki še čakajo da se dokažejo zato lahko vdržeavnje tudi umre.
Če jih uporabljaš jih uporabljajš na svojo odgovrnost.
pomoč pa lahko potrjuješ lahko samo od avtorjev.
V veh primerih imaš na razpolago souce teh component.
Število pristašev tega koncepta po celem svetu zelo hitro narašča.
Izbolšave in nove compontente v vse smeri kar dežujejo.

Klub temu da se včasih kakšna stara komponeta začne malce drugače obnašati in
ti upočasni razvoj, ker se vrača nazaj so prednosti novih stvari tako velike
da odtehtajo težave koncepta.

Pri pogramerju igra veliko težo odločitev,
kaj izbrati od ogromne množice vseh komponet, ki se
pojavjajo za rešitev nekega problema.
Jaz izbiram samo tisto, kar je krovna organizacija odobrila .
Krovna organizac za delovanje nudi
podporo, če componta ne deluje. Odprava napake cca 7 dni.
(Sedaj že kako leto dni pri svojem delu nisem imel takšnih težav.)

Kljub navidezni neurejenosti so to zelo stabilne organizije, ki so na pohodu z vedno več zagovornikov .
Razvoj je tako hiter v vse smeri , da spremljam samo tisto, kar je povezano z mojem programiranje.

Jaz vsakih par mesecev posodobim programsko orodje, kljub
temu da vsak dan pride vsaj ena posodbljena verzija programskega orodja.
lp.

Uporabniški avatar
Lipe
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Lipe » 06.05.2010 10:32:53

Lipe ravno to, da je Win32 only

Ja in? Zadnjih 15 let nisem enkrat sodeloval z naročnikom, ki bi imel poslovne programe na linuxu ali na bohnedaj svetamarička na macu. Izključno windows (sorry fortuna).

Malo sem brskal, v čem so napisani programi, ki jih imam na compu in jih vsak dan uporabljam. Uspel sem najti samo en bogi program za .net, to je keepass. Trije so v delphiju, pravi biseri: total commander, beyond compare, fast stone image browser. Ostalo večinoma C in C++, npr. photoshop, coreldraw, microtorrent (heh, glavna stvar), mysql, firebird, dreamweaver. Pa tudi windows in visual studio in sql server in ms office.

Torej, zakaj potem ne bežite iz delphija na C++ za win32?
Nič ni nič, pa tudi nekaj ni bogve kaj.

Uporabniški avatar
Lee_Nover

OdgovorNapisal/-a Lee_Nover » 06.05.2010 11:37:05

Torej, zakaj potem ne bežite iz delphija na C++ za win32?

ker tam ne mores uporabit OGROMNEGA codebase, ki je v .net. a ni jasno, da se gre za platformo in ne jezik?
.. my 2 c ..
- I hate noobs -

Uporabniški avatar
Runner

OdgovorNapisal/-a Runner » 06.05.2010 11:57:02

Lipe, prvi razlog je ta ki ga je napisal že aoven in sedaj še Lee. Velikokrat se zgodi v Delphi-ju da pišeš kodo samo zato ker ne obstaja, pa bi recimo pod .NET bila. Sicer se pri tem veliko naučiš ampak časa ponavadi za take zadeve ni in to podaljšuje čas razvoja. Da ne govorim o stabilnosti take sveže kode.

Drugi razlog pa je v percepciji razvojnih orodij oziroma platform. Na žalost ljudje ki odločajo v čem se bo razvijalo, največkrat ne vedo prav veliko o tehničnih stvareh. In potem prevlada marketing in napihovanje. Tu pa MS prednjači. Drugače je pa res kot si rekel. .NET je za desktop klient aplikacije še vedno marginalen, predvsem tudi zaradi runtime-a ki ga je treba še vedno velikokrat distribuirati. Tu ima Delphi še vedno prednost. Ampak na server strani pa .NET pridobiva in tudi ima precej dobrih točk ki olajšajo razvoj.

Dodatno je treba vedeti da je zadnje čase web development v razmahu, tu so še mobilne naprave itd... Tako da slika ni ravno črno bela. Recimo Stack Overflow je spisan v .NET-u z MVC frameworkom.

mig640

OdgovorNapisal/-a mig640 » 06.05.2010 13:08:18

Pri nabavi D2009 sem primaknil nekaj novcev tudi za Delphi Prism, ampak se nisem še nikamor premaknil.Ker mi manjka čas za raziskovanje.Net ali win32 ali kaj drugega , vendar gre vse v smeri C# se mi zdi.

odisej

OdgovorNapisal/-a odisej » 06.05.2010 13:20:46

Podvprašanje po prebanih odgovorih. Tisti, ki ste menjali na .net, delate kaj? Primarno aplikacije, ki tečejo v browserjih? Ali dela kdo kaj WinForms?

PeJo

OdgovorNapisal/-a PeJo » 06.05.2010 13:43:06

Podvprašanje po prebanih odgovorih. Tisti, ki ste menjali na .net, delate kaj? Primarno aplikacije, ki tečejo v browserjih? Ali dela kdo kaj WinForms?

Mi smo zaenkrat le delno menjali, klientski del zaenkrat še vedno ostaja v Delphi-ju za Win32. Na serverju pa že vse teče pod .NET - večina od tega so spletne storitve.
Je pa v planu za prihodnost, predelava klientov v .NET.

Orodje pa bo šlo iz Delphi 2006 Architect (ki še ostaja) na Visual Studio 2010 (najbrž C#).

lp,
Peter
Včasih, se ti zdi, da znaš vse .... boom in se zbudiš

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov